четвер, 9 листопада 2017 р.

День української писемності та мови


      

     У День української писемності та мови згадують автора "Повісті  минулих літ" і пишуть загальнонаціональний диктант День української писемності та мови в Україні (9 листопада) святкується щорічно, починаючи з 1997 року, Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» 
   9 листопада також відзначається церковне свято - день пам'яті преподобного Нестора Літописця, який стояв біля витоків української писемності, був послідовником Кирила і Мефодія, а також першим істориком Київської Русі.
 Історія української писемності та її основоположника День писемності та мови в Україні не випадково відзначають у свято вшанування пам'яті автора "Повісті минулих літ", адже саме преподобного Нестора вважають "батьком української словесності". Сенсом всього його життя була книжкова справа. У 17 років Нестор прийшов до Києво-Печерської Лаври послушником. На початку XII століття він створив літопис, в якому охопив події, починаючи від біблійних часів і до XI століття. Його написання зайняло близько 20 років. На жаль, первісна редакція "Повісті" загублена, і до наших днів дійшли тільки перероблені її видання.
      Нестор також був автором писань про житіє Бориса і Гліба, Феодосія Печерського. Помер літописець в 1114 році і був канонізований церквою в лику Преподобного. На сьогоднішній день ведуться дослідження походження української писемності. Існує версія, що на території України було кілька її варіантів. У Північному Причорномор'ї користувалися абеткою, схожою на грецьку та латину, а в східних регіонах - значками сарматів , які мали схожість з грузинської азбукою. У древніх слов'ян існувало одночасно дві абетки - кирилиця і глаголиця. При цьому дослідники вважають, що кирилична абетка, яка використовується більшістю слов'янських народів, була створена на основі глаголиці і грецьких симоволів. Глаголиця до сих пір не має аналогів. Імовірно глаголиця була придумана слов'янським просвітителем Кирилом Філософом, для запису богослужбових текстів. Стародавні "Київські листки" X століття також були написані глаголицею.
     Сучасна літературна українська мова з'явилася у XVIII столітті. Першим твором, написаним з її використанням, вважається "Енеїда" І.П. Котляревського. Остаточно закріпив розмовну українську в літературних творах поет Т.Г. Шевченко.

   День української писемності та мови: як відзначають 

     З давніх-давен 9 листопада (в сучасний День писемності та мови в Україні) батьки віддавали дітей в школу, потім йшли до церкви, ставили свічку перед образом Нестора Літописця і молилися, щоб він допоміг дитині в навчанні. В даний час на День писемності та мови проводяться тематичні заходи в освітніх установах, вшановують українців, які вносять вклад у популяризацію мови, нагороджують українські видавництва. Також, починаючи з 2000 року, на національному радіо проводиться диктант для всіх бажаючих перевірити свої знання української.


Немає коментарів:

Дописати коментар